قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / توصیه های پزشکی / افزایش قدرت حافظه با روش های ساده

افزایش قدرت حافظه با روش های ساده

اگر شما جزء افرادي هستيد كه فكر مي كنند حافظه ضعيفي دارند، ممكن است به اين دليل باشد كه روش هاي مناسبي نداريد كه دريافت اطلاعات و يا پردازش آنها را توسط مغزتان ميسر سازد. با وجود اين، حتي اگر از يك بيماري، آشفتگي يا زخمي رنج مي بريد، بايد اين مكان را داشته باشيد كه حافظه تان را تقويت كنيد.

ما در ادامه چندين روش را معرفي مي كنيم كه مي تواند شما را در بهبود بخشيدن به قدرت حافظه تان و افزایش قدرت حافظه ياري رساند.

راهها و روشهای افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت و تمرکز


۱. هميشه با دقت باشيد.

اگر شما به چيزي كه مي خواهيد مطالعه كنيد، به اندازه كافي دقت نكنيد؛ ذهن شما نمي تواند اطلاعات را كدبندي و بعد ضبط كند تا بتواند در آينده آن را بازيابد. حدود ۸ ثانيه وقت لازم است كه كسي، به طور ارادي، بر اطلاعات خاصي تمركز كند تا مطالب توسط قسمت هاي مربوط به مركز حافظه در مغزش پردازش شود. به همين دليل مهم است كه در آن واحد بر يك چيزي تمركز كنيد و چند وظيفه را همزمان برعهده نگيريد. اگر مانند برخي افراد، احساس مي كنيد كه به آساني حواس تان پرت مي شود، پس دنبال گوشه اي آرام بگرديد، جايي كه بدانيد كه تمركزتان را از دست نمي دهيد.

۲. مطمئن شويد با روش مناسبي كه آموخته ايد، اطلاعات را جمع آوري مي كنيد.

بسياري از ما، جزو دانش آموزان بصري هستيم كه معتقدند آن چيزي را كه بايد بشناسند، زماني خوب ياد مي گيرند كه آن را بخوانند يا چيزهايي را بببنند. در حالي كه برخي ديگر، دانش آموزان سمعي هستند و ترجيح مي دهند كه چيزها را از طريق شنيدن ياد بگيرند. اين دسته افراد، با ضبط اطلاعات و سپس با گوش كردن آنها تا يادگيري كامل، مي توانند مطالب را آسان تر حفظ كنند.

۳. تمام حواس خود را هوشيار نگه داريد.

فقط به چشمان تان اعتماد نكنيد حتي اگر فردي باشيد كه چيزها را به صورت بصري ياد مي گيريد و حفظ مي كنيد. چرا آنچه را كه بايد حفظ كنيد، با صداي بلند نمي خوانيد و يا به متن آهنگ نمي دهيد؟ با اين روش، از اينكه مي بينيد چگونه حافظه شما بهتر مي شود، تعجب خواهيد كرد. سعي كنيد كه اطلاعاتي را كه بايد به خاطر بسپاريد، با رنگ ها، زمينه هاي بويايي و يا حتي چشايي ربط دهيد. برخي افراد نيز دريافته اند در صورتي كه مطالب را خودشان دوباره بنويسند، ساده تر به ذهن سپرده مي شوند.

۴. اطلاعات را به ذهن بسپاريد

زماني كه انبوهي از اطلاعات را بايد به ذهن بسپاريد، آنها را در ارتباط با مطالبي قرار دهيد كه قبلاً در ذهن تان ثبت كرده ايد و مي توانيد به خاطر آوريد.

۵. اطلاعات را سازمان دهي كنيد.

اگر نياز به نوشتن داريد، مطالب را در يك دفتر يادداشت يا تقويم بنويسيد. اگر با موارد يا اطلاعاتي پيچيده تر مواجه شديد، يادداشت برداريد و بعد كه فرصت كرديد، آنها را در گروه هاي خاص طبقه بندي كنيد. اگر هم لازم است، از كلمات و تصاوير براي كمك به حفظ اطلاعات بهره بگيريد.

۶. ياد بگيريد كه يك موضوع پيچيده را درك و پردازش كنيد.

زماني كه سعي مي كنيد تا موضوع پيچيده اي يا مطالب سختي را حفظ كنيد، دقيقاً بر فهميدن نظريه هاي اساسي موضوع تمركز كنيد؛ نه اينكه فقط قسمت هاي مجزا را حفظ كنيد. بايد بتوانيد به شخص ديگري آنچه را كه آموخته ايد، با كلمات خودتان توضيح دهيد.

۷. اطلاعاتي را كه آموخته ايد، تكرار كنيد.

مهم است كه آنچه را كه ياد گرفته ايد؛ هر روز، به طور منظم بازبيني كنيد. اگر مي توانيد، چيزهايي را كه قبلاً مي دانستيد، دوباره ياد بگيريد، اين گونه اغلب متوجه مي شويد كه وجه جديدي از اطلاعات را در مي يابيد.

۸. مثبت باشيد و با انگيزه باقي بمانيد.

مهم است شما به خودتان بگوييد كه مي خواهيد چيزهايي را ياد بگيريد كه بايد بعداً به خاطر آوريد. همچنين يادتان باشد كه قادر هستيد چيزهايي را ياد بگيريد و آنها را حفظ كنيد. اگر شما به خودتان بگوييد كه حافظه تان خوب نيست، اين موضوع نه تنها به شما آسيب مي رساند، بلكه حافظه شما نيز ضرر مي كند و كمتر مي تواند چيزها را حفظ كند. در حالي كه با مثبت انديشيدن، شما در واقع به بهبود حافظه تان كمك مي كنيد.

راهها و روشهای افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت و تمرکز
راهها و روشهای افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت و تمرکز

دنياي سلامت/ شماره ۹۶/ مهر ماه ۹۲/ ناصر مهران فرد/ صفحه ۶۲

مرجع تخصصی طب سنتی و گیاهان دارویی

مطلب پیشنهادی

تقویت عملکرد مغز با راه رفتن و پیاده روی ?

برای تقویت ذهن خود بهتر است از پاهایتان شروع کنید برای داشتن ذهنی قوی و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!