قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / بیماری ، درمان و پیشگیری / علائم سرطان دهان چیست؟

علائم سرطان دهان چیست؟

دندانپزشک با اشاره به علائم سرطان دهان گفت: دندانپزشکان عمومی در مطب‌ها و کلینیک‌ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه های انواع سرطان های دهانی بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند.

به گزارش فارس، آرزو علائی با اشاره به علائم سرطان دهان افزود: دندانپزشکان عمومی در مطب ها و کلینیک ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه های انواع سرطان های دهانی بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند. به همین منظور دندانپزشکان عمومی باید باید با علائم بیماری‌های دهان به خصوص سرطان‌های سر و گردن آشنایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سرطان می تواند به شکل های متعددی بروز یابد، افزود: هر نوع زخم مزمنی که به درمان‌های مختلف جواب نداده باشد، یا هرگونه تغییر رنگ یا قرمزی که بی‌دلیل باشد، یا ضایع‌ای که بصورت یک پلاک سفید در مخاط دهان باشد که اگر با گاز استریل آن را پاک کنیم پاک نشود، یا برجستگی در دهان که به درمان‌های مختلف پاسخ ندهد یا برعکس یک ضایعه فرو رفته در بافت نرم یا سخت باشد که حتی ممکن است دندانپزشکان در لمس متوجه آن نشوند می‌توانند نشانه‌ای از سرطان دهان باشد.

دبیر مشاور علمی تخصصی  بیماری های دهان و دندان یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: بنابراین دندانپزشکان موظفند تمام بیماران خود را در نور کافی از این لحاظ بررسی کنند.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما سن بروز سرطان نسبت به کشورهای دیگر پایین تر آمده که مقداری از آن به دلیل تغییرات ژنتیکی و مقداری نیز به دلیل استعمال دخانیات است.

علائی به نقش دخانیات در بروز سرطان های دهانی اشاره کرد و گفت : مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان که متاسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته ، تاثیر زیادی در بروز سرطان ها به ویژه سرطان دهان دارد.

وی ادامه داد: بنابراین معاینه دوره ای بیماران توسط دندانپزشکانی که دوره کافی برای این کار دیده باشند ، بسیار کمک کننده است تا بتوان غربالگری کنیم تا بیماران را در مراحل اولیه درمان کرده و یا به متخصصان بیماری های دهان ارجاع دهیم تا درمان بیماری در مراحل اولیه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

این دندانپزشک خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران پس از متوجه شدن بیماری خود نمی دانند که باید به چه تخصصی مراجعه کنند و دچار سردرگمی می شوند و از مطبی به مطب دیگر می روند و به همین دلیل زمان طلائی برای درمان را از دست می‌دهند.

وی بر لزوم اطلاع رسانی در مورد رشته تخصصی بیماری های دهان و دندان را در سطح رسانه ها اشاره کرد و گفت : علاوه بر عموم مردم برخی پزشکان نیز اطلاع کافی در مورد این رشته و خدمات آن ندارند که باید در این زمینه اطلاع رسانی شود.

علائی در مورد شایعترین سرطان های دهان گفت : در افراد سیگاری شایعترین سرطان ها در لب و کف دهان بروز می کند اما در افراد غیرسیگاری در گونه، مخاط زبان و کام نرم بیشتر شایع است.

وی با تاکید بر افزایش آگاهی پزشکان در مورد سرطان‌های دهان گفت : وزارت بهداشت برای این منظور می تواند دوره های بازآموزی در این زمینه راه اندازی کند و یا یک واحد درسی برای دانشجویان پزشکی قرار دهد تا این خلا برطرف شود.

دبیر مشاور علمی بخش بیماری های دهانی این کنگره گفت: در این کنگره تلاش می شود سطح آگاهی دندانپزشکان در این زمینه افزایش یابد به همین منظور پنلی با عنوان پانل بیماری های دهان شامل سرطان های سر و گردن، تکنیک های بیوپسی و ضایعات برجسته شایع برگزار می‌شود.

مطلب پیشنهادی

پودر بیسموت گیاهی برای دفع انگل مقوی معده

ترکیبات پودر بیسموت عبارت است از: پودر شیرین‌بیان ۶۰ گرم،نعناع، زیره، انیسون شیرین و رازیانه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!