قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / زالو درمانی / فواید زالو درمانی چیست

فواید زالو درمانی چیست

زالو درمانی نوعی روش خونگیری از بدن است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را تایید کرده که علاوه بر اثرات مثبت و درمانی، عوارضی را نیز به همراه دارد. یک متخصص طب سنتی در خصوص زالو درمانی، فواید و عوارض آن با اشاره به اینکه در این روش از خواص درمانی مواد موجود در بزاق زالو استفاده می شود افزود: حدود ۱۰۰ماده در بزاق زالو وجود دارد که هیرودین به عنوان ماده ضد انعقاد خون از آن جمله است که لخته های خون را تجزیه می کند و در نتیجه استفاده از زالو در نقاط با لخته خون کمک کننده است.

فواید زالو درمانی بزاق زالومتخصص طب سنتی
فواید زالو درمانی بزاق زالومتخصص طب سنتی

زالو در درمان آمبولی ها( انسداد شریان ‘سرخرگ’ به وسیله یک جسم متحرک که به طور معمول یک لخته خون است) و ترومبوز (لخته خونی)عروق بدن و برای بهبود عضو پیوندی به ویژه پوست مفید است.
این متخصص طب سنتی اظهار کرد: قرار دادن زالو در ناحیه عضو پیوندی، باعث افزایش خون رسانی به آن منطقه و تسریع در بهبود عضو می شود.
از آنجا که زالو یکی از روش های دفع خون از بدن است برای خارج کردن خون آلوده از بدن استفاده می شود.
استفاده از زالو در برخی موارد برای بهبود مشکلات قلبی نیز امکان پذیر است اما ما تاکنون ورود نکرده ایم چون نیاز به احتیاط زیادی دارد اما از لحاظ علمی امکان پذیر است.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: زالو در درمان زخم های عفونی مانند زخم پای دیابتی نیز استفاده می شود اما در این گونه موارد پاکسازی بدن پیش از زالو اندازی اهمیت دارد.
اگر بدون پاکسازی، زالو گذاری انجام شود، با خارج شدن خون آلوده از ناحیه زخم، خون آلوده بقیه نقاط بدن به آنجا سرازیر و زخم بدتر می شود.
امینی گفت: زالو باید طبی و بهداشتی باشد و یک زالو فقط برای یک نفر استفاده شود و انجام این کار فقط توسط متخصص طب سنتی مجاز است حتی پزشکان عمومی نیز از لحاظ آیین نامه ای مجاز به زالو گذاری نیستند.
این متخصص طب سنتی در خصوص عوارض احتمالی این روش اظهار کرد: ایجاد عارضه برای درمان ها از جمله زالو درمانی حتی در بهترین مراکز درمانی اجتناب ناپذیر است.
در صورت انجام زالو درمانی نزد فرد غیر متخصص و بدون پاکسازی ، زخم را بدتر می کند و در صورت آلوده بودن و استفاده از یک زالو برای بیش از یک نفر، خطر انتقال بیماری ایدز و هپاتیت را دارد.
درحالتی که شرایط زالو درمانی به صورت علمی رعایت شود ممکن است عوارضی از جمله خونریزی محل، درد، حساسیت، خارش، ورم و تغییر رنگ را به دنبال داشته باشد.
این متخصص طب سنتی گفت: زالو درمانی برای افراد زیر ۲ سال و بالای ۶۰ سال مجاز نیست و در هر فصلی نباید انجام شود و فرد باید میزان خون کافی داشته باشد.
پزشکان باید زالو را از مراکز پرورش مورد تایید وزارت بهداشت تهیه کنند و چون دمای هوای خوزستان برای پرورش زالو مناسب نیست از مراکز خارج استان تهیه می شود.
دراهواز، آبادان و دزفول مراکز مجاز زالودرمانی از جمله در سلامتکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز فعال هستند.

منبع: ایرنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!