قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / طب سنتی / گل‌ گاو‌زبان و سنبل الطیب چه فواید و مضراتی دارد؟

گل‌ گاو‌زبان و سنبل الطیب چه فواید و مضراتی دارد؟

اقبال و توجه مردم به داروهای گیاهی هر روز بیشتر می شود. اما این گیاهان دارویی، در کنار خواص شان ممکن است خطراتی هم داشته باشند. به خصوص اینکه بسیاری از داروها توسط عطاری های غیرمجاز و غیر متخصص تجویز می شوند و ممکن است فرد را تا پای مرگ هم ببرند. اتفاقی که برای یکی از شهروندان تهرانی افتاده است.

مجله مهر: اقبال و توجه مردم به داروهای گیاهی هر روز بیشتر می شود. اما این گیاهان، در کنار خواص شان ممکن است خطراتی هم داشته باشند. به خصوص اینکه بسیاری از داروها توسط عطاری های غیرمجاز و غیر متخصص تجویز می شوند و ممکن است فرد را تا پای مرگ هم ببرند. اتفاقی که برای یکی از شهروندان تهرانی افتاده است.

فواید و مضرات جوشانده و دم کرده گل‌ گاو‌زبان و سنبل الطیب

خانواده نصراللهی هفته گذشته درگیر اتفاقی بودند که از خوردن داروی گیاهی شروع شد. آنها بعد از خوردن دم کرده گل گاو زبان و سنبل الطیب، در خیابان دچار مشکل شده و به بیمارستان منتقل شدند و یکی از آنها با مرگ هم دست و پنجه نرم کرد.

نصراللهی در تماس با مجله مهر گفت:«من و همسرم دم کرده گل گاو زبان و سنبل الطیب خوردیم و بعد از خانه مادر همسرم بیرون رفتیم. در خیابان حالمان به شدت بد شد. افت فشار شدید و سرگیجه داشتیم و بلافاصله خودمان را به بیمارستان رساندیم. چون خواهر همسرم هم از همین دم کرده خورده بود، با آنها هم تماس گرفتیم که گفتند او هم همین شرایط را پیدا کرده و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شده است.»

نصراللهی و همسرش سه روز با همین حالت ها در بیمارستان بستری بودند اما خواهر همسرش وضعیت بدتری داشته است. او به کما می رود و بعد از چند بار شوک به زندگی باز می گردد.

مسئولان بیمارستان در حال پیگری این مسئله هستند. او می گوید:«گل گاو زبان و سنبل الطیب را به بیمارستان بردیم و قرار است آنها آن را آزمایش کرده و این هفته نتیجه را به ما اطلاع دهند. پزشکان می گویند یا مواد سمی با این دارو مخلوط بوده یا میزان سنبل الطیب آن آنقدر زیاد بوده که ما را دچار مسمومیت کرده است.»

لزوم ساماندهی و نظارت بر عطاری ها و داروهایی که در آنها فروخته می شود، مدت هاست مطرح است اما اتفاقی نمی افتد. ضمن اینکه ناآگاهی مردم از خواص و خطرات این داروها هم به مشکلات و بیماری های ناشی از آنها دامن می زند.

به طور مثال مصرف زیاد سنبل الطیب، در کنار خاصیت آرام بخشی، می تواند باعث مسمومیت شود. مقدار زیاد این داروی گیاهی، علائمی مثل خستگی، احساس سبکی سر، گشاد شدن مردمک چشم و مسمومیت کبدی به دنبال دارد و مصرف آن همراه با داروهای سیستم عصبی مرکزی مثل ضد افسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، آرام بخش‌ها، خواب آورها و آنتی هیستامین‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

اما بسیاری از مردم از این خطرات با خبر نیستند و بعضی عطاری ها هم بدون توجه به چنین مسائلی داروهای گیاهی را در اختیار مشتری هایشان قرار می دهند. باور غلط بی ضرر بودن گیاهان دارویی تا به حال بسیاری از مردم را دچار بیماری کرده است.

فواید مضرات گل گاوزبان برای زنان حامله
فواید مضرات گل گاوزبان برای زنان حامله

خواص چای گل گاوزبان و سنبل طیب برای زنان باردار
خواص چای گل گاوزبان و سنبل طیب برای زنان باردار

خواص گل گاوزبان و سنبل طیب برای پوست و  فشار خون
خواص گل گاوزبان و سنبل طیب برای پوست و فشار خون

طرز تهیه دم کرده گل گاوزبان و سنبل الطیب
طرز تهیه دم کرده گل گاوزبان و سنبل الطیب

جوشانده گل گاوزبان و سنبل الطیب در بارداری
جوشانده گل گاوزبان و سنبل الطیب در بارداری

مطلب پیشنهادی

traditional-medicine-آدرس-مراکز-طب-سنتی-کلینیک

آدرس مراکز طب سنتی, کلینیک طب سنتی, طب سوزنی

لیست مراکز کلینیک طب سنتی طب سوزنی آدرس مراکز طب سنتی ( traditional medicine ) …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!