خانه / بهداشت و سلامت / ناشنوایی و کم شنوایی با مصرف این داروها

ناشنوایی و کم شنوایی با مصرف این داروها

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت داروهایی نظیر آسپیرین، استنامیفون، داروهای غیراستروئیدی و ضد التهابی، می‌تواند خطر کاهش شنوایی و حتی ناشنوایی را افزایش دهد.

محمدصادق بهاری داروشناس گفت: یکی از مشکلات مهم بهداشتی و درمانی که در سال‌های اخیر نمود بیشتری یافته است، مصرف بیش از اندازه یا غیرمنطقی داروهای مختلف بدون در نظر گرفتن اثرات و عوارض آن‌ها است.

وی با اشاره به مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها در جوامع مختلف و از جمله در کشورمان تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر تاثیر بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها کاهش یافته و تعداد زیادی از میکروب‌ها در برابر داروهای موجود مقاوم شده‌اند.

بهاری افزود: مقاومت بیش از اندازه میکروب‌ها در برابر داروهایی نظیر آنتی بیوتیک‌های مهم و پرکاربرد، موجب افزایش دوره بیماری‌ها، افزایش مدت بستری بیماران در بیمارستان‌ها، افزایش هزینه‌های جانی و مالی و برخ دیگر از عوارض شده است.

وی گفت: علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، داروهای دیگری نظیر آسپرین و استامیفون نیز به میزان زیادی در بین مردم مصرف می‌شوند که این موضوع نیز بسیار خطر آفرین و مشکل ساز بوده است.

بهاری تاکید کرد: مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت داروهایی نظیر آسپرین، استامیفون، داروهای غیراستروئیدی و ضد التهابی، می‌تواند خطر کاهش شنوایی و حتی ناشنوایی را افزایش دهد.

وی با بیان این که متاسفانه در بسیاری از مواد داروهای بدون توجه به عوارض آن‌ها به صورت بی‌رویه استفاده می‌شوند، یادآور شد: یکی از دلایل اصلی این موضوع، عدم آگاهی و اطلاع کافی مردم از عوارض و اثرات منفی داروهای مختلف به ویژه آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها است.

بهاری خاطر نشان کرد: تجویز غیرمنطقی داروها از سوی برخی از پزشکان، توزیع آزادانه اغلب داروها به ویژه از سوی داروخانه‌ها و دسترسی آسان مردم به داروهای مختلف، از دلایل دیگر مصرف بی‌رویه و غیرمنطقی داروهایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها است.

مرجع تخصصی طب سنتی, گیاهان دارویی, حجامت, زالو درمانی

همچنین ببینید

تولید قرص ضدبارداری برای مردان

دانشمندان انگلیسی طی یک دستاورد بزرگ موفق به تولید قرص پیشگیری از بارداری برای مردان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: 😉 ! کپی بر داری ممنوع است ! 😉