قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مقاله و تحقیق / نسل مردان منقرض می شود؟

نسل مردان منقرض می شود؟

محققان موسسه پژوهش‌های زیست‌پزشکی واید‌هد در ماساچوست دریافته‌اند که کروموزوم Y علیرغم فروپاشی‌اش، مجموعه کوچکی از ژنها را طی میلیونها سال حفظ کرده که بقای مردان را تضمین می‌کند و بسیاری از آنها نقش کم و ناچیزی در تعیین جنسیت یا تولید اسپرم ایفا می‌کنند. آنها در عوض نقشی اساسی در تعیین تفاوت بین جنسیت از نظر سلامت و بیماری دارند.

به گزارش ایسنا ،یافته‌ها ‌نشان می‌دهد که این ژنهای مرتبط با Y می‌توانند با تفاوت‌ها در میزان حساسیت جنسیتهای مختلف به بیماری و شدت تاثیر بیماری‌ها بر آنان مرتبط باشند.

پیش از این تصور می‌شد که کروموزمها تا پنج میلیون سال آینده از بین می‌روند. این باور بر اساس ادعاهایی بود که عنوان می‌کرد ۱۴۰۰ ژن کروموزمها در ۳۰۰ میلیون سال گذشته به ۴۵ ژن کاهش یافته و این امر می‌تواند تا زمان ناپدید شدن کامل آنها و انقراض مردان ادامه یابد.

در یک دهه گذشته، پروفسور دیوید پیج و همکارانش در موسسه وایت‌هد به رد این بحث مشغول بوده‌اند.

از دست دادن محتوای Y مورد مناقشه نیست و محققان دریافته‌اند کروموزوم تنها ۱۹ ژن از بیش از ۶۰۰ ژنی که زمانی با کروموزوم X به اشتراک می‌گذاشت را حفظ کرده است.

اما با مقایسه توالی کروموزوم Y انسان با همتای آن در شامپانزه‌ها و میمون رزوس، محققان دریافتند که این کروموزوم در ۲۵ سال گذشته تنها یک ژن اجدادی را از دست داده است.

نتایج این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.

مرجع تخصصی طب سنتی, گیاهان دارویی, حجامت, زالو درمانی

مطلب پیشنهادی

معتاد تکنولوژی نشوید! استراحت دادن به مغز با چهار روش

آیا شما هم از فشارها و نیازهای زندگی مدرن خسته شده و حس می کنید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!